Laputs

  • Sugas - laputu dzimtas sugas (Aphidinea)
  • Lielums - 1-3 mm
  • Vairošanās - vasarā katru 2. nedēļu viena paaudze
  • Barība - augu sula
  • Kaitējums – sūcot augu sulu, darbojas kā slimību ierosinātāji
  • Apkarošana – lidojošā stadijā – līmslazdi, insekticīdi, mehāniska noņemšana, mājas līdzekļi

Apraksts

Laputis pieder pie augutu grupas (Sternorrhyncha). Pieaugušām laputīm ķermeņa aizmugurējā daļā veidojas astīte. Dabā ir sastopamas laputis ar spārniem un bez spārniem. Laputis parasti izaug 1-3mm garas, un to krāsa ir atkarīga no sugas. Parasti laputis ir dzeltenzaļā vai brūnā krāsā.

Izcelsme un vairošanās

Laputis kā kaitēkļi ir sastopamas uz daudziem kultūraugiem. Laputu rašanās ir daļēji atkarīga no noteiktu kultūraugu klātbūtnes konkrētās laputu attīstības stadijās. Laputis olas dēj tikai uz noteiktiem ziemcietīgiem augiem, savukārt jaunās laputu paaudzes pārsvarā uzbrūk tieši viengadīgiem augiem. Laputu tēviņi un mātītes uzrodas tikai rudenī, kad tiek izdētas tikai dažas olas, kas ir spējīgas pārziemot. No izdētajām olām izšķiļas tikai mātītes, kuras piedzemdē vairākus simtus, jau kā kāpurus attīstītus kukaiņus, kuri, savukārt, ir tikai sieviešu dzimtes un vairojas aseksuāli. Šie kukaiņi parasti ir bez spārniem, bet atsevišķām sugām var būt arī spārni. Vasaras mēnešos katru otro nedēļu izaug jauna laputu paaudze.

Kaitējums

Liela laputu invāzija var nodarīt kaitējumu kultūraugiem. Tā kā tiek izsūkta augu sula, augi tiek bojāti un var sākt izplatīties augu slimības. Cukuru saturošā augu sula, ko laputis izsūc, iztekot pārklāj augus un var pievilināt citus mikroorganismus, kas var kaitēt jau tā skartajiem augiem.

Apkarošana

Profesionālā augu kultivēšanā laputis apkaro ar insekticīdiem. Izmantojot līmslazdus, var noķert lidojošās stadijas kukaiņus. Līmslazdi ir dzeltenā krāsā, jo dzeltenā krāsa pievilina laputis.

Augiem puķupodos laputis var izķert izmantojot līmslazdus. Pie tam ir svarīgi līmslazdus pielikt savlaicīgi. Atsevišķos gadījumos laputis var noņemt no augiem, tās noslaukot. Efektīvs mājas līdzeklis cīņā pret laputīm ir augu apsmidzināšana ar nātru novārījumu. Novārījumam gan ir jābūt svaigam, citādi tas neiedarbosies.

Līdzīgi produkti