Maz piena. Ko darīt?

Lielākā daļa barojošo mammu kaut reizi dzīvē izjūt šaubas, vai viņām ir pietiekami daudz piena, lai viņu mazulis būtu paēdis un apmierināts. Un, ja šīs šaubas apstiprinās (piemēram, mazulis lēni pieņemas svarā), pirmais, ko lielākā daļa mammu sāk darīt – dzert vai ēst kaut ko tādu, no kā pienam jābūt vairāk.

Natālija Maņkovskaja, Zīdīšanas konsultante IBCLC, dūla

Lielākā daļa barojošo mammu kaut reizi dzīvē izjūt šaubas, vai viņām ir pietiekami daudz piena, lai viņu mazulis būtu paēdis un apmierināts. Un, ja šīs šaubas apstiprinās (piemēram, mazulis lēni pieņemas svarā), pirmais, ko lielākā daļa mammu sāk darīt – dzert vai ēst kaut ko tādu, no kā pienam jābūt vairāk.

Sāk lietot ķimeņu tēju, dažnedažādas tējas laktācijas veicināšanai, melno tēju ar pienu, alu (gribētos ticēt, ka bezalkoholisko) un pat pilnpienu. Interesanti, ka katrā kultūrā ir savas receptes, lai mammām būtu vairāk piena. Piemēram, Ķīnā šim mērķim lieto zivju zupu ar ingveru.

Īstenībā visefektīvākais veids kā tikt galā ar piena trūkumu – meklēt palīdzību pie zīdīšanas konsultantiem.

Kā var palīdzēt konsultants? Viņš (drīzāk jau viņa) palīdzēs saprast, kāpēc piena kļuva mazāk un kopā ar Jums izstrādāt stratēģiju, ko var izdarīt, lai uzlabotu situāciju. Iemesli var būt dažādi:

  1. bērns nepareizi satver krūti un līdz ar to neizzīž nepieciešamo piena daudzumu
  2. mamma nebaro mazuli tik bieži un tik ilgi, cik viņam nepieciešams – un laktācija samazinās, jo nav nepieciešamās krūts stimulācijas
  3. mamma izmanto knupīti, pudelīti vai silikona uzliktņus krūts galiem, kas arī bieži provocē laktācijas samazināšanos
  4. veselības problēmas mātei vai mazulim
  5. spēcīgs un pastāvīgs stress mammai, kas var ietekmēt barošanu ar krūti
  6. īslaicīgs piena trūkums, jo bērns krasi izauga

Un, tikai pēc tam, kad piena trūkuma cēlonis kļuva zināms un pie tā tiek strādāts (piemēram, māte iemācījās pareizi likt bērnu pie krūts vai uzlaboja barošanas režīmu), lai vēl nedaudz uzlabotu laktācijas atjaunošanas procesu, konsultants var piedāvāt kaut ko no laktāciju veicinošiem līdzekļiem.

Laktāciju veicinoši līdzekļi var stimulēt piena izstrādi, kā arī ietekmēt to kā krūts pienu atdod. Tie ir īpaši efektīvi pirmajās zīdīšanas nedēļās, kad laktācija tikai noregulējas, kā arī var palīdzēt situācijā, kad piena pēkšņi kļūst mazāk veselības problēmu vai stresa dēļ. Lūk daži no tiem:

Grieķu sierāboliņš (grieķu trigonella) – stimulē laktāciju. Sierāboliņa sēklas var likt klāt pie ēdiena kā garšvielu. To laktācijas veicināšanai bieži izmanto Eiropā un ASV, kur samaltas grieķu sierāboliņa sēklas pārdodas kapsulās kā bioloģiski aktīva piedeva.

Fenhelis vairo piena daudzumu, bez tam var normalizēt zarnu trakta (pirmkārt mammai) darbību. Fenheļa sēklas izmanto kā garšvielu vai arī no tām var taisīt tēju. Analoģiski un ar to pašu mērķi tiek izmantotas ķimeņu sēklas.

Ingvers – sasilda un uzlabo piena atdošanu. Laba piena atdošana, kad bērns zīž krūti, palielina laktāciju.

Bišu māšu peru pieniņš – palielina laktāciju, stimulē vielmaiņu, tonizē. Turklāt, tas ir ļoti bagāts ar vitamīniem un bioloģiski aktīvām vielām – tāpēc var atbalstīt mātes organismu lielas slodzes laikā.

Laktāciju veicinošie līdzekļi ir pieejami aptiekās augu izlases, tēju un dabīgo augu kompleksu (tie satur vairāku augu ekstraktus) formā.

Papildus, laktācijas veicināšanai, savam uzturam var pievienot: graudaugus (miežus, auzas, brūnos rīsus, prosu), burkānus, taukainu zivi (piem., lasi), ķiplokus, zaļumus (dilles, baziliks, majorāns), riekstus (mandeles, kešju), sezamu.

Un ir jāņem vērā, ka tādi augi kā piparmētra, pētersīlis un salvija (it īpaši salvija) var mazināt laktāciju.

Palīdzību par krūts barošanas jautājumiem un konsultantu kontaktinformāciju var atrast Vecāku asociācijas mājas lapā www.kkm.lv, kā arī Latvijas zīdīšanas veicināšanas konsultantu asociācijas mājas lapā www.zidit.lv

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Atbildēt