DRĒBJU KODE

  • Pasaulē izplatītākā suga – Drēbju kode (Tineola bisselliella).
  • Lielums – kode: 4-5 mm. Pieaudzis kāpurs: līdz 10 mm.
  • Attīstība – kode no olas līdz insektam attīstās 200 dienās (pie 15°C); augstāka temperatūra saīsina attīstības ilgumu.
  • Vairošanās – mātīte izdēj līdz 200 olām; gada laikā bieži izaug divas paaudzes.
  • Barība- dzīvnieku izcelsmes vilnas materiāli (vismaz 10 % tīra vilna), dod priekšroku netīrām tekstīlijām.
  • Kaitējums – kāpuru izgrauzti caurumi apģērbā un kažokādās.
  • Apkarošana – profilakse: ēteriskās eļļas, ciedru koka gredzeni; invāzijas samazināšana: feromona slazdi.
  • Apkarošana – kožu papīrs.

APRAKSTS

Kodes pieder pie taureņu sugas. Pasaulē ir satopamas aptuveni 150000 kožu sugas. Kodēm ir raksturīgs zvīņains ķermenis un spārni. Kožu attīstības cikls ietver olu izdēšanu, bezspārnu kāpuru izšķilšanos, to iekūņošanos kūniņā un pieauguša insekta izšķilšanos no kūniņas.

Tās kodes, kuras parasti mājās bojā produktu krājumus un tekstilijas, pieder pie Tineidae vai Pyralidae dzimtas. Kopīgs šīm abām kožu sugām ir tas, ka pieauguši insekti ir salīdzinoši maza lieluma. Tie ir neuzkrītošā krāsā un pārsvarā ir aktīvi naktīs vai krēslā. Pieaugušu kožu dzīves ilgums bieži ir tikai dažas dienas. Tās neēd barību un uzņem tikai ūdeni. Materiālos bojājumus  nodara kožu kāpuri. Kodes attīstības ilgums no olas līdz kūniņai, atkarībā no apkārtējās temperatūras, var ilgt vairākus mēnešus.

Tā kā visas kožu sugas partnera meklēšanai izmanto sev raksturīgas smaržvielas, izliekot sintētiskos feromona slazdus, pāroties gatavās kodes var pievilināt slazdam. Pārsvarā tiek pievilināti tēviņi. Slazdos tiek izmantots neliels daudzums feromona, un tie ir nekaitīgi cilvēkiem.

DRĒBJU KODES

Drēbju kodes (Tineola bisselliella) ir visā pasaulē izplatīts tekstiliju, paklāju, kažokādu, muzeja eksponātu un citu materiālu, kuru sastāvā ir vismaz 20% dzīvnieku izcelsmes šķiedras, kaitēklis. Kožu attīstībai ir nepieciešams dzīvnieku izcelmes materiālos esošais keratīna proteīns. Brīvā dabā drēbju kodes attīstās putnu ligzdās. Dzīvokļos ar centrālo apkuri drēbju kode ir visizplatītākais tekstiliju bojātājs, jo tās, salīdzinot ar citām kožu sugām, labi panes sausumu.

IZSKATS UN DZĪVESVEIDS

Kožu spārnu platums 12-16 mm. Priekšējie spārni ir spīdīgi, zeltaini dzeltenā krāsā. Aizmugurējie spārni ir pelēkdzelteni. Kožu mātītes lido slikti, bet tās var ātri skriet. Viena mātīte izdēj līdz pat 200 olām, kuras ir 0,6 mm lielas un ovālas formas. Kožu kāpuri izaug līdz pat 10 mm gari, un tie ir dzeltenbalti ar brūnu galvu. Kāpuri uzpin maisiņu, kuram no abām pusēm ir vaļēji gali un piestiprina to pie pamatnes (kažokādu kodes (Tinea pellionella) maisiņam ir tikai viens vaļējs gals). Kāpuri attīstītās, vairākas reizes nomainot ādu. To attīstībai ir nepieciešama 10-33°C temperatūra. Pie 15°C temperatūras kāpuru visa attīstība ilgst 200 dienas, bet pie 30°C grādiem – 70 dienas. Atkarībā no apkārtējās temperatūras un barības kvalitātes kāpuru attīstība var ilgt līdz pat diviem gadiem. Kaitējums tekstilijām rodas no kožu kāpuru izkostajiem caurumiem, savukārt kažokādām tiek nograuztas spalvas līdz pat pašai pamatnei.