SKUDRA
- Visbiežāk dzīvokļos iekļūstošā suga – Melnā skudra (Lasius niger).
- Lielums – darba skudras: 5 mm, tēviņi: 6 mm, karaliene: 13 mm.
- Īpatnība – skudru saimē ir augsta līmeņa sociālā organizācija.
- Barība – pārsvarā ogļhidrātus saturoša barība.
- Mitināšanās vieta – spraugas ēku mūros; brīvā dabā – zemē, nekad mājās.
- Sazināšanās – ar smaržvielām.
- Kaitējums – ietvju un terašu izalošana.
- Apkarošana – smaržvielu barjeras un skudru ēsmas.
APRAKSTS
Skudras pieder pie pasaulē izplatītākajiem insektiem gan attiecībā uz sugu daudzveidību, gan to individuālo spēku. No aptuveni 8800 skudru sugām lielākā daļa ir sastopamas tropos un subtropos. Īpaši tropos ir augsta skudru populācija un apdzīvotība. Amazones lietus mežos aptuveni trešdaļu no dzīvnieku biomasas sastāda skudras. Eiropā ir sastopamas tikai aptuveni 180 skudru sugas. Neskatoties uz to, skudrām arī pie mums ir liela nozīme dabas sistēmā. Skudras zemē izdala barības vielas, apēd un apstrādā kaitīgos insektus un kalpo citiem dzīvniekiem, īpaši putniem, par barību. Skudras var kļūt ļoti apgrūtinošas, ja tās iekļūst mājās.
IZSKATS UN IZTURĒŠANĀS
Skudrām ir raksturīga pakāpjveidīga galva un liela ķermeņa aizmugurējā daļa. Visām skudrām ir izslieti taustekļi, kas sastāv no gara pamatelementa un posmainiem galiem.
Skudras, tāpat kā bites un lapsenes pieder pie plēvspārņu kārtas (Hymenoptera). Skudrām ir raksturīga augsta līmeņa sociālā organizācija. Skudru saime pēc ķermeņa uzbūves un izturēšanās sastāv no dažādām grupām: reproduktīvās, tikai noteiktos laikos spārnotās mātītes, spārnotie tēviņi, sterilas bezspārnu mātītes–darba skudras un karaliene. Skudru saimē olas dēj tikai karaliene. Lielā skaitā darba skudras uzņemas visas pārējās funkcijas kā pūžņa būvēšana, aizsardzība, barības sagādāšana un dējuma aprūpe. Tēviņi kalpo tikai karalienes apaugļošanai un tiem ir īss dzīves ilgums. Spārnotās mātītes parādās tikai īslaicīgi. Pēc pārošanās tās nomet spārnus un veido jaunas skudru kolonijas. Parasti ir redzamas tikai bezspārnu darba skudras, kuras čakli meklē barību ap skudru pūzni. Skudras perfekti spēj sazināties ar savām smaržvielām. Ceļš līdz barības avotam tiek iezīmēts ar smaržu pēdām, kas tiek izdalītas no speciāliem dziedzeriem. Smaržu veids sniedz informāciju par barības kvalitāti un atrašanās vietu. Gar smaržu sliedi veidojas skudru takas, kas transportē barību uz skudru pūzni. Ja barība ir šķidrā veidā, tiek transportēta tā saucamajā sociālajā kuņģī. Cietā barība, piem., kāpuri, tiek aiznesta uz pūzni vesela vai pa daļām sadalīta. Cieto barību vispirms sagremo skudru kāpuri, pēc tam to var uzņemt pieaugušās skudras. Šādā veidā barība tiek sadalīta starp visu skudru saimi, arī kāpuriem un karalieni.
KAITĒJUMS
Skudras kļūst apgrūtinošas, kad tās pūžņus sāk veidot piemājas zālienā vai terases akmeņu spraugās. Skudras, meklējot barību, var iekļūt virtuvēs, pārtikas uzglabāšanas kambaros un noliktavās. Skudras, pārskrienot pār pārtiku, var ievazāt tajā baktērijas un sporas. Balkonos, terasēs un dzīvokļos iekļūstošās skudras parasti ir melnās skudras (Lasius niger) vai brūnās skudras (Lasius brunneus). Par lieliem higiēnas kaitēkļiem tiek uzskatītas faraonskudras (Monomorium pharaonis). Faraonskudras barojas ar vielām, kas satur olbaltumvielas. Tās var nodarīt higiēnas kaitējumus slimnīcās, iekļūstot brūču pārsienamajos materiālos. Faraonskudru apkarošana ir grūta un to vajadzētu uzticēt speciālistiem.
MELNĀ SKUDRA UN BRŪNĀ SKUDRA
Melnās skudras bieži iemaldās mājās, pārsvarā pavasaros, kad barības piedāvājums brīvā dabā ir niecīgs. Mājās skudras pūžņus gan neveido. Melno skudru darba skudras ir 2,5-4 mm garas un to ķermenis ir vienmērīgā melni brūnā krāsā. Taustekļu apakšējai daļai ir dzelteni brūna nokrāsa.
Brūnās skudras var veidot skudru pūžņus sūnainos koka baļķos un tādejādi bojāt arī citas koka konstrukcijas. Tādejādi šī skudru suga tiek uzskatīta par materiālu kaitēkli. Brūnās skudras ir nedaudz mazākas par melnajām skudrām. To krūtis, kājas, taustekļi un žokļi ir dzelteni brūnā krāsā, savukārt galva un ķermeņa aizmugurējā daļa ir tumšākā krāsā. Abas skudru sugas pamatā barojas ar ogļhidrātus saturošu barību.
APKAROŠANA MĀJĀS UN UZ TERASĒM
Ja skudras uzrodas mājās, tad vispirms ir jāmeklē to iekļūšanas vieta. Bieži vien skudru iekļūšanu mājās var apturēt, aiztaisot spraugas un šķirbas.
Videi draudzīgs skudru apkarošanas veids ir insekticīdus saturošu ēsmu izlikšana. Skudras uzņem ogļhidrātus saturošo ēsmu un aiznes to uz savu skudru pūzni, lai to izbarotu citām skudrām, kūniņām un karalienei. Insekticīdā viela ir tā dozēta, ka tās darbība iestājas tikai pēc kāda laika, lai nodrošinātu vielas tālāku nodošanu visai skudru saimei. Tādā veidā tiek apkarots viss skudru pūznis nevis tikai atsevišķas skudras.
Ar ēterisko eļļu palīdzību, kas ir pieejamas gan šķidrā, gan pulvera veidā, var tikt traucēta skudru sazināšanās ar smaržu palīdzību uz skudru takām vai pašā skudru pūznī. Skudras vairs nenāk uz tādā veidā apstrādātām virsmām. Pie balkonu durvīm vai pie terasēm var izvietot šādas smaržu barjeras. Izsmidzinot ēteriskās smaržas uz skudru pūžņa, tas traucē skudrām sazināties un skudras pamet skudru pūzni.