TRŪDODIŅŠ

  • Sugas – Trūdodiņa dzimtas sugas (Sciaridae).
  • Vairošanās – viena paaudze 3 nedēļās.
  • Barība – kāpuri pārtiek no pūstošām augu daļām un arī dzīviem audiem (saknes).
  • Kaitējums – bojājumi augu saknēs, stādu iznīkšana.
  • Apkarošana – līmslazdi, samazināta augu laistīšana.

APRAKSTS

Trūdodiņi pieder pie divspārņiem. Galvenās trūdodiņu sugas ir Sciara, Bradysia, Lycoria un Lycorelle. Katras atsevišķas trūdodiņu sugas noteikšana ir ļoti grūta. Trūdodiņiem tāpat kā citiem odiem ir tikai viens pāris spārnu. Aizmugurējais spārnu pāris ir pārveidojies par t.s. spārnu kolbiņu. Trūdodiņi pārsvarā ir mazi, tikai dažus mm lieli. Trūdodiņu ķermenis ir gari izstiepts, un tie ir matēti tumšā krāsā. Trūdodiņu acis ir mazas, bet kājas un taustekļi ir gari. Trūdodiņi parasti uzturas tuvu zemes virsmai. Trūdodiņu kāpuri attīstās pūstošās augu daļās un nokļūst arī augsnē. Kāpuri ir balti ar melnu galvu un 1-2 mm gari. Trīs nedēļu laikā kāpuri attīstās par pieaugušiem insektiem.

IZCELSME UN NOZĪME

Trūdodiņu kāpuri var uzbrukt ne tikai pūstošiem, bet arī dzīviem augu audiem un tādejādi bojāt augu saknes. Visvairāk apdraudēti ir stādi un jauni augi, jo tie var tikt sagrauzti un iznīkt. Caur trūdodiņu kodumu vietām augos var iekļūt slimību izraisītāji.

APKAROŠANA

Trūdodiņus masveidā var izķert ar līmslazdu palīdzību. Trūdodiņi pārsvarā savairojas tad, ja augi tiek bieži laistīti. Tādēļ ieteicams augu zemi turēt pēc iespējas sausu un nepārlaistīt.